Pályázat célja:
A mikro- és kisvállalkozások önállóan megvalósított, piaci potenciállal rendelkező, a támogatás megtérülését valószínűsítő digitális termék-innovációs és piacra lépési projektjeinek támogatása.
A tervezett projektekkel szembeni elvárások:
- a) legalább célpiaci újdonságtartalommal rendelkező új vagy továbbfejlesztett digitális termék, vagy szolgáltatás kifejlesztésére kell irányuljanak;
- b) a projekt eredményeként létrejövő új vagy továbbfejleszett digitális termék vagy szolgáltatás üzletileg hasznosítható legyen, amelyet legkésőbb a projekt fizikai befejezéséig be kell vezetni a piacra.
Rendelkezésre álló keretösszeg:
- 10 Mrd Ft
- ebből Budapesten 3,5 mrd Ft
- Budapesten kívül 6,5 mrd Ft
Várható kedvezményezetti szám:
- 286-400 db
Pályázók, támogatást igénylők köre:
- Magyarországon székhellyel vagy fiókteleppel rendelkező kettős könyvitelt vezető mikro-, és kisvállalkozások (közép és nagyvállalkozások nem pályázhatnak)
- Legalább 2 teljes, lezárt üzleti évvel és közzétett beszámolóval rendelkeznek
- Az utolsó lezárt teljes üzleti éves átlagos statisztikai állományi létszáma legalább 3 fő
- megvalósítási helyszín legalább egy éve bejegyzett
- amelyek NEM KATA-s cégek
- A projekt összköltsége nem lehet magasabb a támogatást igénylő utolsó lezárt, teljes (365 nap) üzleti évre vonatkozó közzétett éves beszámolója szerinti árbevételnél
- A támogatást igénylő által igényelt támogatás összege nem lehet magasabb a támogatást igénylő utolsó lezárt, teljes (365 nap) üzleti évre vonatkozó közzétett éves beszámolója szerinti saját tőke összegénél.
Támogatható tevékenységek:
Kizárólag olyan digitális termék-innovációs projekt támogatható, melynek keretében kifejleszteni kívánt termék és/vagy szolgáltatás újdonságtartalma besorolható:
- – a szoftverfejlesztés (TEÁOR 58.2 Szoftverkiadás);
- – az infokommunikációs-technológia (IKT) szolgáltatás (TEÁOR 62 Információ-technológiai szolgáltatás);
- – az adatfeldolgozás (TEÁOR 63.1 Adatfeldolgozás, web-hoszting, világháló-portál szolgáltatás);
- – vagy a távközlés (TEÁOR 61 Távközlés)
területeire és az alábbi fejlett digitális technológiák alkalmazásával megvalósuló új szoftver termékek és/vagy szolgáltatások kialakítását célozzák:
- – Mesterséges intelligencia (AI) technológiák;
- – Big data és fejlett adatelemzési technológiák;
- – Jövőbeli hálózatokhoz kapcsolódó technológiák (pl. 5G/6G, LPWAN és IoT);
- – Immerzív technológiák (pl. VR (virtuális valóság), AR (kiterjesztett valóság), MR (vegyes valóság), XR (kibővített valóság), metaverzum);
- – Web3 technológiák (pl. blokklánc, okos szerződések, digitális eszközök és tokenek (kriptovaluták, NFT-k (nem helyettesíthető tokenek), (CBDC-k) központi banki digitális valuták);
- – Kvantum számítástechnikához kapcsolódó technológiák;
- – Új generációs felhő- és peremhálózati technológiák;
- – Új generációs szoftverfejlesztési technológiák, programozási nyelvek és technológiák.
A projekt keretében kifejlesztett új szoftver termékek és/vagy szolgáltatások lehetnek például: telepített szoftverek, felhő alapú szoftverszolgáltatások, mobil eszközön futtattható szoftverek, ezekkel a szoftverekkel nyújtott digitalizált szolgáltatások (pl. mesterséges intelligenciával támogatott automatizált orvosi diagnosztikai szolgáltatás magánszemélyek részére) stb., de kizárólag olyan immateriális javak formájában létrehozott egyedi szoftvertermék jöhet létre, amelynek futtatásához és cél szerinti működéséhez szükséges fizikai eszközök kereskedelmi forgalomban kaphatóak, vagy azt megelőző szakaszban a gyártó által már fejlesztői körben elérhetőek és további érdemi elektronikai vagy szoftveres integrációs feladat nélkül alkalmazhatóak.
Csak olyan támogatási kérelem támogatható, amelynek részeként sor kerül a Digitális Állampolgárság elérhető eredményeinek technológiai tovább felhasználására, annak beépítésére, vagy beépítését támogató tevékenységekre, amennyiben ez a fejlesztés tárgyához illeszkedik és aránytalan terhet nem jelent. Ennek részeként a rendelkezésre álló, digitális aláírásra, természetes személy azonosítására és természetes személyről hozzájárulás alapú adatlekérdezésre vonatkozó technológiákat alkalmazni szükséges.
Elszámolható költségek:
- Szakmai megvalósításhoz kapcsolódó személyi jellegű ráfordítás (minimum az elszámolható költség 30%-a)
- Igénybe vett szolgáltatások (maximum az elszámolható költség 30%-a)
- Eszközbeszerzés (legalább nettó 200 000 Ft értékű eszközök) (maximum az elszámolható költség 15%-a)
- Immateriális javak és üzleti felhőszolgáltatás igénybevétele (maximum az elszámolható költség 15%-a)
Kötelező vállalások:
- A támogatást igénylő vállalja, hogy a fenntartási idő 1. és 2. évében a támogatott termék-innovációs tevékenység keretében kifejlesztett termék vagy szolgáltatás piaci értékesítéséből származó árbevétele együttesen eléri az általa elnyert támogatási összeg legalább 20%-át, az elnyert támogatási összeg 20%-ának visszafizetési terhe mellett.
- A támogatást igénylő vállalja, hogy a projekt fizikai befejezéséig a támogatott projekt termék-innovációs eredményével kapcsolatos piacra lépés érdekében európai uniós védjegy és/vagy formatervezési minta oltalom bejelentést tesz az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalánál (EUIPO). Az európai uniós védjegy és/vagy formatervezési minta oltalom bejelentéseknek a díjfizetést is tartalmazó alaki követelmények ellenőrzéséig kell legalább eljutniuk, a kérelem végső elbírálása nem követelmény.
- A támogatást igénylő vállalja, hogy a projekt fizikai befejezéséig kötelezően részt vesz a DIMOP_PLUSZ-1.1.1-23-2023-00001 azonosító számú kiemelt projekt keretében biztosított projekt-megvalósítási mentorálási folyamatban, valamint annak módszertani és szakértői támogatásával, a támogatott projekt innovációs eredményével kapcsolatos piacra lépés érdekében elkészíti a piacra lépési üzleti tervét. A mentorálás ingyenes a támogatást igénylő részére.
Projekt végrehajtásához rendelkezésre álló időtartam:
- maximum 24 hónap
Támogatás mértéke:
- Elszámolható költségek maximum 70%-a (de minimis támogatás)
Támogatás összege:
- minimum 10 millió Ft; maximum 35 millió Ft
Előleg:
- Elnyert támogatás 25%-a
Területi korlátozás: nincs, akár budapesti cégek is pályázhatnak!
Pályázat benyújtási határideje:
- december 2-től 2025. február 14-ig