Ideáig minden szép és jó, és alapvetően számomra külön üdvözítő minden olyan felhívás, amely új termékek kifejlesztését támogatja, és az a célja, hogy a KKV-k próbáljanak meg saját termékekkel megjelenni a piacon. Ez azért nagyon fontos, mert ha egy KKV-nak olyan önálló termékei vannak, amelyeket a fogyasztók szeretnek, úgy például egy multinacionális kereskedő láncnak sem lesz választása, mint árusítani az adott terméket. Ezt kihasználva a gyártó KKV is sokkal jobb tárgyalási alappal indul egy viszonteladói szerződés feltételeinek megállapításakor.
Ezért érthetetlen számomra, hogy a pályázati felhívás a támogatási igénylők köréből miért zárja ki kategorikusan azon mikro- és kisvállalkozásokat, amelyek a KIVA hatálya alá tartoznak. Az még érthető, hogy a maximális 12 milliós bevétel alacsony adóztatására játszó KATA-s cégeket miért nem engedi pályázni a felhívás, de az már egyáltalán nem, hogy az akár sok 100 millió Ft bevételű, és akár több tucat foglalkoztatottat is alkalmazó kisvállalkozások miért jutnak szintén a kizárás sorsára.
A KIVA-t ugyanis a Kormány arra szánta, hogy az ezt választó cégeknek kevesebb adót kelljen befizetni az alkalmazottaik után, ezzel pedig versenyelőnyre tegyenek szert a nagyobb cégekkel szemben. A bruttó bérre rakodó 12%-os KIVA ugyanis jóval kedvezőbb, mint a 17,5%-os szociális hozzájárulási adó plusz a 1,5%-os szakképzési hozzájárulás, amit a normál adózóknak kell fizetni.
Ez tehát egy jelentős könnyítés az ezt választó cégeknek, nem csoda, hogy cégek ezrei választották a KIVA-t. A Kormány még egy kampányt is folytatott a KIVA népszerűsítése érdekében, és sok cégnél a Minisztérium számolta ki, hogy az előző évben mennyit adót spóroltak volna, ha a KIVA szerint adóztak volna. Ezért is érthetetlen, hogy akkor most miért „bünteti” őket a kormány, és zárja ki ezen cégeket egy számokra esetleg kedvező pályázati lehetőségből.
A jelenleg hatályos szabályok szerint egyébként azon cégek választhatják a KIVA-t, amelyeknek az árbevétele 1 Mrd Ft alatt marad, és a dolgozói létszám sem éri el az 50 főt. Ezért írtam már fentebb is, hogy itt bizony igen komoly potenciállal rendelkező cégek is választhatják a KIVA-t, hiszen egy 500 milliós árbevételű, 25-30 főt foglalkoztató vállalkozás már igen komolynak számít több szektorban is.
Csak remélni tudjuk, hogy valaki végre a fejéhez kap a Pénzügyminisztériumban, és kihúzzák a KIVA-s cégeket kizáró passzust a pályázati felhívás végleges verziójából.